ОШ Бранко Радичевић – Добро дошли!
Иако суграђанима и пријатељима Смедерева ОШ Бранко Радичевић је данас позната по имену песника који је опевао наш Дунав, али и младост и лепоту ђачких дана и растанака, наша школа је по свом оснивању носила друкчије име. Основана у насељу у којем су становали запослени у Пољопривредном добру Годомин, једне од првих поратних школских година 1946/47, школа је била названа Прва основна школа, срез подунавски, округ београдски, одељење Годомин. У прва одељења уписала су се деца радника Годомина, те ђаци с подручја околних насеља Папазовац и Липска рампа.
Деценију касније, данашње име ОШ Бранко Радичевић је школске 1955/56. преиначено у Основна школа Годомин и под будним оком преданог кадра наставила се борба за освајање нових школских знања, и борба за стварање генерација које ће свој град учинити поносним. Прва генерација учитеља, предвођена директором, учитељем пореклом из Прокупља, Браниславом Павловићем, коју су чиниле учитељице Милка Врбица, Росанда Ранитовић и Радојка Павловић, извела је на пут генерације које ће се својој школи одужити учествовањем у изградњи њене нове зграде и очувањем њеног угледа.
Интензивним развојем привреде, који је значио досељавање великог броја породица и насељавање подручја на којем је школа, са даншњим именом ОШ Бранко Радичевић, у њу се током пете деценије прошлога века уписује све већи број ђака. Отуд се 1961/62. отвара новоизграђена зграда школе, на локацији на којој се и данас налази, али и мења име у оно које и данас са поносом носи. Но, неуморни радници, бивши ђаци, а родитељи тадашњих ђака нису се зауставили у настојањима да обезбеде што квалитетније услове за рад, па се уз помоћ тада значајних средстава самодоприноса, Месне заједнице Папазовац и Заједнице образовања Смедерева симболичног датума 16. 10, дана када је Смедерево ослобођено у Другом светском рату, али, опет симболичне 1968.године свечано отвара дограђена зграда школе.
Ентузијазма није понестало, а како је ђака бивало све више, и у годинама које су долазиле наставило се на осавремењавању постојеће зграде, данашње ОШ Бранко Радичевић, те је 1975. године дограђена и фискултурна сала, како би се обезбедили сви услови за правилан физички развој наших ђака, а што је на дуге стазе резултирало мноштвом медаља које су наши ученици генерацијама освајали у спортским надметањима свих типова.
Четири године касније, како би своја врата могла отворити свима онима који су желели да своја прва знања стичу баш у ОШ Бранко Радичевић, школа је проширена монтажном зградом која се састоји из четири учионице, наставничке зборнице и савремено опремљеном кухињом и трпезаријом, у којима и данас наши најмлађи ученици добијају топле, с љубављу спремљене и надасве здраве оброке.
Осим што вредно раде наши наставници и ученици и празнују. Посебно се истичу едукативно-забавне прославе које поводом Дана школе приређују ученици ОШ Бранко Радичевић за своје другаре, родитеље и наставнике. На предлог дугогодишњег заменика, те и директора Дуњице Милосављевић, за Дан школе изабран је рођендан Бранка Радичевића. 15. март је тако 2001.године заменио дуги низ година актуелан датум, 25.мај. Од 2004. године пригодним садржајима обележавамо и школску славу, Светога Саву.
Углед који наша ОШ Бранко Радичевић данас ужива брижљиво је грађен годинама, а први међу једнакима у борби за очување високог места међу смедеревским школама по успесима ученика и условима за рад одувек су били и директори. Након првог , чије смо име већ навели, на ову дужност ступли су Жика Миленковић, Петар Ђорђевић, Драган Димитријевић, Радмила Родић и Дуњица Милосављевић, а куриозитет је и то да је она похађала нашу школу као ђак њене прве генерације.
Садашњи директор школе Милош Милосављевић на ту позицију долази 2006. године и наставља добро утабаном стазом преданог рада. Као приорите у свом раду истакао је, баш као што су то чинили и његови претходници, безбедност деце, па је подручје школе покривено безбедносним камерама. У циљу побољшања услова у којима наша деца проводе своје школске дане урађена је реконструкција комлетне столарије, водоводне мреже, обновљен је паркет у фискултурној сали, асфалтиран спортски терен. Како би се родитељи укључили у све сегменте образовања своје деце, а у корак са дигиталном ером, уведен је и електронски дневник. Наша школа прва је у граду Смедереву организовала продужени боравак. У две комфорно и савремено опремљене учионице реализује се и овај облик васпитно-образовног рада са децом од првог до четвртог разреда.
Административно и помоћно осбобље ОШ Бранко Радичевић сваким даном се труди да побољша свој рад и тиме својим учницима пружи савремено конципиране образовне садржаје, али и од њих направи посвећене и марљиве људе.
Они кoји су на прелазу из, у интерном жаргону назване, мале школе, својим примером су желели да покажу како је и у овој школској години било могуће и учити, и такмичити се, али и забавити се, а све то у Основној школи Бранко Радичевић.